W dniu 27 marca 2024 roku spółka Farmak AG pomyślnie sfinalizowała przejęcie spółki Symphar Sp. z o.o. w drodze transakcji gotówkowej, stając się wyłącznym właścicielem tej polskiej firmy farmaceutycznej.

Przejęcie stanowi część strategii międzynarodowej ekspansji Farmak, będącej wyrazem najnowszej fuzji oraz ubiegłorocznych przejęć w Czechach i na Słowacji. Zwiększa to udziały rynkowe Farmaka i wzmacnia jego pozycję w diabetologii, psychiatrii, neurologii, zdrowiu kobiet i innych segmentach w UE. Zarząd przewiduje przyspieszony wzrost sprzedaży i rentowności dzięki synergii z istniejącą od 2016 roku działalności firmy w Polsce. Istnieje ambitny plan inwestycyjny, który ułatwi dalszy rozwój firmy i dalsze wzmacnianie relacji z dotychczasowymi dostawcami oraz innymi partnerami.

Transakcja ta jest rezultatem dokładnego przygotowania i oceny różnych opcji dostępnych na polskim rynku. Działalność i operacje Symphar są w pełni zgodne z wymogami prawnymi oraz wysokimi standardami etycznymi i korporacyjnymi Farmak. Zamknięcie nastąpiło po spełnieniu warunków transakcji oraz odpowiednich wymogów regulacyjnych.

Viktor Kostiuk, CEO Farmak AG, skomentował:

„Dzisiaj rozpoczyna się nowy rozdział dla firm Farmak i Symphar. Nie możemy się doczekać współpracy z nowymi członkami naszego zespołu, aby rozwijać naszą połączoną działalność i nadal zapewniać niezawodne leczenie pacjentom i pracownikom służby zdrowia w Polsce”.

O Farmak

Farmak to międzynarodowa firma farmaceutyczna założona w 1925 roku, która koncentruje się na badaniach i rozwoju, produkcji oraz globalnej sprzedaży i marketingu leków generycznych. Dzięki zakładom produkcyjnym i jednostkom badawczo-rozwojowym w Ukrainie i Hiszpanii Farmak osiągnął silną pozycję na świecie. Posiada 10 biur handlowych strategicznie rozmieszczonych na całym świecie, w tym w Ukrainie, Polsce, Czechach, na Słowacji, w Azji Środkowej, regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Europie Zachodniej. Ta rozbudowana sieć podkreśla zaangażowanie Farmak w dostarczanie wysokiej jakości leków na całym świecie.

O Symphar

Symphar jest polską firmą farmaceutyczną z siedzibą w Warszawie. Zespół 90 specjalistów pracuje z ponad 50 produktami z zakresu diabetologii, ginekologii, psychiatrii, neurologii oraz w innych obszarach terapeutycznych. W 2023 roku Symphar osiągnął ponad 22 mln euro przychodów po długotrwałym okresie stabilnego i rentownego wzrostu.

Firmy Doradcze

FinPoint – firma zajmująca się bankowością inwestycyjną była wyłącznym doradcą finansowym Farmak przy przejęciu.

Swiss Merchant Corporation SA -szwajcarska grupa specjalizująca się w inwestycjach typu private equity oraz transakcjach M&A, pełniła rolę wyłącznego doradcy finansowego sprzedającego.